برنامه ریزی استراتژیک doc

دانلود برنامه ریزی استراتژیک doc

🔹 بهترین کیفیت

🔹 قابل ویرایش

🔹دانلود با لینک مستقیم و سریع

🟢 پشتیبانی 24 ساعته

برنامه ریزی استراتژیک doc

برنامه-ریزی-استراتژیک--docلینک و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 24 صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 
 

2
‏برنامه ریزی استراتژیک
‏تعریف برنامه‌ریزی
‏برنامه‌ریزی عبارتست از فرایندی دارای مراحل مشخص و ‏به هم پیوسته برای تولید یک خروجی منسجم در قالب سیستمی هماهنگ از تصمیمات. برنامه ‏بیانی روشن، مستند و مشروح از مقاصد و تصمیمات است. برنامه خروجی فرایند ‏برنامه‌ریزی است اما برنامه ریزی یک فرایند پیوسته است که پیش از اتخاذ هر تصمیمی ‏آغاز شده و پس از اجرای آن تصمیم ادامه می یابد. از جنبه ماهیت، برنامه‌ریزی دارای ‏انواع ‏برنامه‌ریزی فیزیکی ‏، سازمانی، فرایند، ‏مالی، وظیفه‌ای و عمومی است. از جنبه افق زمانی، برنامه‌ریزی را می‌توان در قالب ‏برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت ‏، برنامه‌ریزی میان ‏مدت و برنامه‌ریزی بلندمدت دسته‌بندی کرد.
‏بیشتر برنامه‌ریزی‌ها بر اساس دیدگاه ‏عقلایی، دارای شکل آرمان‌ها و اهداف- طرح‌ها و اقدامات- منابع موردنیاز هستند. در ‏این مدل‌ها ابتدا آرمان‌ها و اهداف سازمانها تبیین شده، سپس طرح‌ها و اقدامات لازم ‏تعیین و در نهایت منابع موردنیاز برای انجام پروژه برآورد می‌گردند.
‏برنامه‌ریزی و تغییر
‏تغییر در شرایط محیط، سیاست‌ها، نگرش‌ها، ‏دیدگاه‌ها، ساختارها، نظام ها و . . . عواملی هستند که بر آرمان‌ها و اهداف ‏برنامه‌ریزی تأثیر گذاشته که در نهایت باعث تغییر برنامه می‌گردند. برنامه‌ریزی در
2
‏شکل اشاره شده در فوق ظرفیت و توانایی مقابله با چنین تغییراتی را نداشته و منجر به ‏شکست می‌گردد. این شرایط موجب رشد این تفکر شد که در برنامه‌ریزی باید بتوان با ‏تغییرات، جهت حرکت سازمان را تغییر داد و جهت و رفتار جدیدی را در پیش گرفت. این ‏نگرش زمینه‌ساز ابداع برنامه‌ریزی استراتژیک شد. بر خلاف برنامه‌ریزی سنتی که در آن ‏آرمان‌ها و اهداف تعیین می‌شوند در برنامه ریزی استراتژیک، هدف تبیین و تدوین ‏استراتژی است. بسته به نوع، تنوع و ماهیت تغییرات موجود در محیط می‌توان ترکیبی از ‏برنامه‌ریزی سنتی ‏و برنامه‌ریزی استراتژیک ‏را به کار برد.
‏استراتژی
‏استراتژی برنامه، موضع، الگوی رفتاری، پرسپکتیو، سیاست یا ‏تصمیمی است که سمت و سوی دیدگاه‌ها و جهت حرکت سازمان را نشان می‌دهد. استراتژی ‏می‌تواند تحت ‏سطوح سازمانی ‏، وظایف و محدوده زمانی متفاوت ‏تعریف شود.
‏برنامه‌ریزی استراتژیک
‏برنامه‌ریزی استراتژیک گونه‌ای از ‏برنامه‌ریزی ‏است که در آن هدف، تعریف و ‏تدوین استراتژی‌هاست. از آنجایی که استراتژی می‌تواند عمر کوتاه یا بلند داشته باشد ‏برنامه‌ریزی استراتژیک می‌تواند برنامه‌ریزی بلند‌مدت یا کوتاه‌مدت باشد اما ‏رویکردی متفاوت دارد.

 

 فایل