مقاله در مورد درباره امام علی

دانلود مقاله در مورد درباره امام علی

🔹 بهترین کیفیت

🔹 قابل ویرایش

🔹دانلود با لینک مستقیم و سریع

🟢 پشتیبانی 24 ساعته

مقاله در مورد درباره امام علی

مقاله-در-مورد-درباره-امام-علیلینک و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 31 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏مقدمه:
‏مولانا جلال الدين مولوي كه از شاعران بزرگ و برجسته ي ايران اسلامي است، خدمت عظيمي به عرفان، اسلام و ادبيات ايران و جهان كرده است و هنوز هم كليات مثنوي معنوي و ديوان شمس او از ارزشمندترين آثار الهام بخش معارف اسلامي است. او در شرحي بر حديث معروف پيامبر اكرم (ص) كه فرمودند: هر كس بخواهد عالم آدم، تقواي نوح، بردباري ابراهيم، هيبت موسي (ع) . عبارات عيسي (ع) را ببيند به علي بنگرد مي گويد:
‏تا صورت پيوند جهان بود علي بود
‏تا نقش زمين بود و زمان بود علي بود
‏شاهي كه ولي بود و وصي بود علي بود
‏سلطان سخا و كرم و جود علي بود
‏مسجود ملائك كه شد آدم، زعلي بود
‏آدم چو يكي قبله و مقصود علي بود
‏هم آدم و هم شيث و هم ايوب و هم ادريس
‏هم يوسف و هم يونس و هم هود علي بود
‏آن شير دلاور كه ز بهر طمع نفس
‏در خوان جهان پنجه نيالود علي بود
‏آن كاشف قرآن كه خدا در همه قرآن
‏كردش صفت عصمت و بستود علي بود
‏آن عارف سجاد كه خاك درش از قبر
‏از كنگره عرش برافزود علي بود
‏آن شاه سرافراز كه اندر ره اسلام
‏تا كار نشد، هيچ نياسود علي بود
‏آن قلعه گشايي كه در از قلعه ي خيبر
‏بركند به يك حمله و بگشود علي بود
‏چندان كه در آفاق نظر كردم و ديدم
‏از روي يقين در همه موجود علي بود
‏اين كفر نباشد، سخن كفر نه اين است
‏تا هست علي باشد و تا بود علي بود
‏سر دو جهان جمله ز پيدا و ز پنهان
‏شمس الحق تبريز كه بنمود علي بود‏. بيست و پنج سال سكوت علي (ع) ص 262، تأليف فؤاد فاروقي از نويسندگان اهل سنت به نقل از ديوان شمس
‏چه گويم درباره كسي كه: دوستانش از بيمي كه داشتند و دشمنانش از حسدي كه در دل مي پروراندند فضائل او را پنهان كردند و مع‌ذلك شهرت فضيلتش جهان را گرفت‏. خليل بن احمد نحوي
‏. علي عليه السلام به واسطه ي شدت عدالتش شهيد شد زيرا مردم طاقت تحمل قوانين او را نداشتند‏. كارلايل
‏. اي سرو من! آيا اين رواست كه به جاي فراهم آمدن به خدمتت درباره ات اختلاف پيدا كنند؟ بعضي از آنها تو را از دست دادند و تو را نيافتند. «گروهي تو را از دست دادند و يافتند» و فرقه اي تو را يافته آنگه از دست دادند، بي شك، اين شگفت حيرت زايي است‏ . سليمان كناني «مقدمه ي كتاب امام علي مشعلي و دژي»
‏. علي عليه السلام نزديك ترين مردم خدا و بهترين فرد از نظر منزلت و بالاترين كس از جهت فداكاري و مجاهدت است‏. ابوبكر بن ابي فتحانه (مناقب خوارزمي)
‏. و ما در زمان پيامبر (ص) به علي (ع) چنان مي نگريستيم كه بر ستاره نگاه مي كنيم‏. عمربن خطاب «امام علي (ع)
‏.
‏قهرمانيهاي امام علي عليه السلام فقط منحصر به ميدان هاي كارزار نيست بلكه او در روشن انديشي، پاكي وجدان، سحربيان، عمق و كمال انسانيت، شور و حرارت ايمان، بلندي همت و فكر، ياوري و هواداري از رنج ديده ها در قبال جفاكاران و فروتني در مقابل حق، هر كجا كه تجلي كند نيز قهرمان بود‏. ميخائيل نعيمه
‏.
‏ما نيز بر آن شديم كه با سيري در آيات كلام ا…‏ مجيد از علي (ع) بنويسيم، آن امامي كه خود حقيقت قرآن است و از ليله القدر و چه نيكو فرمود خداوند سبحان كه «ليله القدر» «و ماأدريك ما ليله القدر» اگر شب قدر را نتوان دريافت، روز قدر را كه نموداري از «علي اعلي» است چگونه مي توان يافت؟
‏و از اين رو در دعاي فرج مي خوانيم: «يا محمد يا علي، يا علي يا محمد، اكفياني فإنكما كافيان و انصراني فإنكما ناصران» چون دو آيينه در برابر هم، محمد (ص) را كه اسوه و الگوي همگان است به نص صريح قرآن «و لكم في رسول ا…‏ اسوه حسنه» بايد با علي (ع) شناخت و علي (ع) را با محمد صلي ا…‏ عليه و آله و سلم، و غيرمعصوم ار توان توصيف و معرفي چهره هاي معصوم نيست، چرا كه اگر بخواهند به بيان آرند، جز به يافتن و صداق و ارائه آن نه ممكن مي شود و نه سزاوار است.
‏و به حق گفته اند كه : «عليٌ عليٌ» علي، علي است و سخن تمام است. كه براي اين نسخه ي بي مثل و ماند بشريت. اگر نظيري بتوان تصور كرد تنها وجود مبارك و مقدس پيامبر رحمت، حضرت محمد بن عبدا…‏ (ص) و بعد وجود مقدس حضرت بقيه ا…‏ اعظم حضرت امام زمان، مهدي موعود عليه السلام است و ديگران از رسيدن به اوج فضائيل بي انتهاي او عاجزند و هر چه بيشتر مطالعه كنند و بيشتر مقايسه نمايند بر اين عجز و حيرت و سرگرداني افزوده خواهد شد.
‏او دليري بي همتا بود و مبارزي قلعه گشا، هرگز به دشمن پشت نكرد و هيچگاه حريف را از دست نداد…‏ به هر سو شتافت غلبه كرد و به هر كس رو آورد چيره شد. گاه به دو شمشير نبرد مي كرد و گاه بي اسلحه، هيبت داشت و چون كوه عظمت، پهنة ميدان، زير پاي او مي ريزد و صحنه نبرد، در كنار او مي خروشيد و در عين حال چنان بلند همت بود كه امر مي كرد: اي سپاهيان! تا دشمن ستيزه آغاز ننمايد، بر او حمله مي بريد و چون درمانده و رو به گريزنهد، او را دنبال مي كند و چون زخمي شد و درافتاد او را مي كشد

 

 فایل