مقاله در مورد رازهاي تعالي سازماني 25 ص

دانلود مقاله در مورد رازهاي تعالي سازماني 25 ص

🔹 بهترین کیفیت

🔹 قابل ویرایش

🔹دانلود با لینک مستقیم و سریع

🟢 پشتیبانی 24 ساعته

مقاله در مورد رازهاي تعالي سازماني 25 ص

مقاله-در-مورد-رازهاي-تعالي-سازماني--25-صلینک و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 25 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏2
‏رازهاي تعالي سازماني
‏امروزه مطالب فراواني پيرامون مديريت دانش در سازمانها مطرح مي گردد. تاكيد اكثر اين مطالب استفاده از فناوري اطلاعات در كسب، ذخيره و تسهيـم اطلاعات است. اما يك سوال اساسي تر وجود دارد. ما چگونـه مـــــي توانيم به دانش دنيا كه واقعاً در تح‏قق نتايج مهم موثر است مجهز شويم؟ فكر بهترين عملكرد (BEST PRACTICE‏) طي دهه 80 و 90 به شهرت رسيد. اما در حقيقت بسيـــاري از موفق ترين روش شناسي ها ناموفقند. رسم بر اين است كه ما نخست موضوعهايي را مشخص مي سازيم كه فكر مي كنيم سازمانها در آن عملكرد بالايي دارن‏د و سپس زمينه را براي تحقق بهترين عملكرد فراهم مي سازيم. اين رويكرد، داراي ايرادات متعددي است. چنين الگوبرداري (BENCHMARKING‏) ممكن است سازماني را در بالاترين نقطه منحني عمر آن درست قبل از مرحله افول متوقف سازد. تاكيد عمده اين الگو اغلب اوقات بر عملكرد شركت‏هاي بزرگ است كه ممكن است براساس يك الگوي قديمي بهترين عملكرد باشد (نظير مهارتهاي مديريت عملكرد كه بازتاب ارتباط متقابل رئيس و زيردست است). تحقيق انجام شده توسط موسسه گالوپ تحت عنوان «نخست همه قوانين و مقررات را زيرپا بگذاريد»، ديدگاه متفاوتي را مطرح مي كند‏: در واقع شركتهاي برتر وجود خارجي ندارند – تنها گروههاي كاري برتر وجود دارند.
بخشي از مشكل اين است كه اين الگو غلط است. به جاي اينكه عملكرد يك شركت نمونه براساس اقدامات گذشته مورد بررسي قرار گيرد، يك رويكرد بسيار جالب و سودمند اين است كه نتايج يا اهدافي را‏ مشخص سازيم كه مي خواهيم مورد بررسي قرار دهيم و دريابيم كه چه اقداماتي بدان نتايج منتهي مي شوند. اين مستلزم يك رويكرد موشكافانه تر به تحقيق يا پژوهش است كه براساس آن خود شركت در درجه دوم اهميت قرار دارد.
‏2
‏تعالی سازمانی
‏تغییرات به وجود آمده در اقتصاد جهانی‏ و تلاش های انجام شده توسط ‏سازمان جهانی ( WTO ) ‏در راستای جهانی کردن اقتصاد و افزایش رقابت ، کشورهای مختلف ‏اعم از توسعه یافته و یا در حال توسعه را به این باور رسانده است که برای حضور و ‏بقا در بازارهای منطقه ای ، جهانی و حتی داخلی باید توان و قابلیت رقابت پ‏ذیری ‏صنایع و سازمان و سازمان های خود را افزایش دهند . مدل های تعالی سازمانی یا سرآمدی ‏کسب و کار ، بعنوان ابزارهای قوی برای سنجش میزان استقرار سیستم ها در سازمان های ‏مختلف به کار گرفته می شوند . با بکار گیری اینگونه مدل ها ، ضمن اینکه یک سازمان ‏میزان موفقیت‏ خود را در اجرای برنامه های بهبود در مقاطع مختلف زمانی مورد ارزیابی ‏قرار می دهد ، می تواند عملکرد خود را با سایر سازمان ها و به ویژه بهترین آنها ‏مقایسه نماید .
‏امروزه اکثر کشورهای دنیا با تکیه بر این مدل ها ، جوایزی را در ‏سطح ملی و منطقه ای ایجاد کرده اند‏ که محرک سازمان ها و کسب و کارها در تعالی ، رشد ‏و ثروت آفرینی است . در سه قطب بزرگ اقتصادی سده اخیر ( ژاپن ‏–‏ آمریکا ‏–‏ اروپا ‏) ‏اصلی ترین نمونه این جوایز عبارتند از : جایزه دمینگ درژاپن ، جایزه بالدریج در ‏آمریکا ، جایزه اروپایی کیفیت که توسط بنیاد اروپایی مد‏یریت کیفیت ایجاد شده و به ‏مدل EFQM ‏معروف است و عمومیت و استقبال بیشتری در سطح جهان کسب نموده است دیدگاه

 

 فایل