مقاله معاهده پیامبر ص با مسيحيان نجران word

دانلود مقاله معاهده پیامبر ص با مسيحيان نجران word

🔹 بهترین کیفیت

🔹 قابل ویرایش

🔹دانلود با لینک مستقیم و سریع

🟢 پشتیبانی 24 ساعته

مقاله معاهده پیامبر ص با مسيحيان نجران word

مقاله-معاهده-پیامبر-ص-با-مسيحيان-نجران-wordلینک و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 13 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏2
‏(معاهده آن حضرت با مسيحيان نجران)
‏پيامبر(ص) و حقوق انسان
‏يكي از اصولي كه پيامبرگرامي اسلام (ص)همواره بدان توجه خاص ‏مي كردند حق مردم (حق الناس) است. آنچنانكه در آموزه هاي ديني‏ ‏آمده ، حق الهي قابل ‏بخشش است اما حق‏‌‏الناس جز به رضايت مردمان قابل بخشش نيست. چنين مكتبي امروزه در ‏مقابل انواع اتهام‏ ‏ها قرار گرفته است. نويسنده باتوجه به انواع پيمان‏ ‏نامه‏ ‏هاي ‏پيامبر اكرم(ص) به دنبال اثبات اين امر است كه مسلمانان از ديرباز به دنبال تحقق ‏حقوق اقليت‏ ‏ها و حتي اقوام شكست‏ ‏خورده و در يك كلام حقوق بشر بوده‏‌‏اند.
‏تاريخ ‏۱۸۵‏ مكتوب‏(‏۱) ‏را از رسول گرامي ‏اسلام به يادگار گذاشته است. اين مكتوبات كه شامل پيمان‏ ‏نامه‏ ‏ها، دعوت امراء و ‏رؤساي قبايل به اسلام، فرمان‏ ‏هاي حكومتي، ارشادنامه‏ ‏ها، امان‏ ‏نامه‏ ‏ها و برخي ‏مكتوبات ديگر پيرامون موضوعات مختلف است، تصويري كامل از اخلاق سياسي و اجتماعي ‏پيامبر را به تماشا مي‏ ‏گذارد. اهميت اين نامه‏ ‏ها در برجسته‏ ‏ بودن موضع‏ ‏گيري‏ ‏هاي ‏حقوقي و سياسي پيامبر اسلام است و گرچه در برخي از متون آن، ارشادات اخلاقي و حتي ‏تبيين جهان‏ ‏بيني نيز وجود دارد، اما حتي اين موارد در پرتو اخلاق سياسي- اجتماعي ‏پيامبر مورد توجه قرار گرفته
‏2
‏ ‏اند. همچون متفاوت بودن نامه‏ ‏هايي كه پيامبر به ‏پادشاهان مسيحي چون ‏«‏مقوقس‏»‏ و ‏«‏هرقل‏»‏ نوشته و در آن به آيه مشهور ‏«‏قل يا اهل‏ ‏الكتاب ‏تعالوا الي كلمه سواء بينناء و بينكم الا نعبد الا الله و لا نشرك به شيئا و لايتخذ ‏بعضنا بعضا اربابا من دون‏ ‏الله فان تولوا فقولوا اشهدوا بانا مسلمون‏»‏ (‏۲) ‏استناد ‏مي‏ ‏كنند با نامه به كساني چون ‏«‏خسرو پرويز‏»‏ كه پيامبر لحني متفاوت را در برخورد با ‏اين پادشاه برمي‏ ‏گزينند.
‏نقد و تحليل موشكافانه اين مكتوبات مي‏ ‏تواند سيره و سنت ‏رسول گرامي اسلام را در تمامي ابعاد سياسي- اجتماعي و حقوق تبيين ساخته و خود ‏سرمايه و منبعي براي تدوين پروتكل‏ ‏هاي حقوقي جهان اسلام در تمامي ابعاد آن از يك سو ‏و ارائه آن به سازمان‏ ‏ها و نهادهاي حقوقي و سياسي جهان امروز- به ويژه تمدن غرب- از ‏ديگر سو باشد و اين البته نيازمند تحقيق و تطبيق حكما و متفكران تواناي اسلامي در ‏قاموس موازين حقوق جهان حقوق محور امروز است. استخراج و استنباط موازين پيشرفته و ‏مدرن حقوق بشر در اسلام با عنايت به سنت و سيره رسول گرامي اسلام نه تنها جهان ‏اسلام را در برخورد و مواجهه با مسائل مستحدثه جهاني توانا مي‏ ‏سازد بلكه به عنوان، ‏محك و معياري در جهت تصحيح و تنقيح موازين حقوقي امروز، آن هم در عصر و دوره ‏«‏جهاني ‏سازي‏»‏ و ‏«‏دهكده جهاني‏»‏عمل‏‌‏مي‏ ‏كند.

 

 فایل