مقاله موتورهاي جستجو word

دانلود مقاله موتورهاي جستجو word

🔹 بهترین کیفیت

🔹 قابل ویرایش

🔹دانلود با لینک مستقیم و سریع

🟢 پشتیبانی 24 ساعته

مقاله موتورهاي جستجو word

مقاله-موتورهاي-جستجو-wordلینک و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 51 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏نگاهي به موتورهاي جستجو
‏تاريخچه موتورهاي جستجو
‏موتورهاي جست و جو وب، تاريخچه مختصري دارند، به طوري كه عمر آن ها كمتر از يك دهه است. تاريخچه موتورهاي جست و جو در اين بخش بررسي مي كنيم.
‏قبل از اين كه موتورهاي جست و جو به وجود آيند ، آشفتگي حاصي در وب وجود داشت. براي يافتن چيزي در اينترنت مي بايست آدرس دقيق آن مشخص بود. با ايجاد گوفر آشفتگي تا حدي بر طرف شد و محتويات اينترنت سازمان يافته شد. گوفر در دانشگاه ماينسو تا ايجاد شد. گوفر بر اسسا HTML‏ طراحي نشده بود و استفاده از عناوين فايل با توصيف هاي جزئي در آن موسوم بود. اما اگر طريقه استفاده از گوفر را بدانيد به راحتي مي توانيد فايل ها را از اينترنت برداريد. گوفر در دهه 1980 در دانشگاه ماينسوتا به وجود آمده تا مشكلات كامپيوتري آن را حل كند. در اين دانشگاه دپارتمامن هاي زيادي با فايل هاي متعددي وجود داشت كه افراد زيادي مي خواستند به آنها دسترسي داشته باشند. لازم بود اين اطلاعات به راحتي در هر دپارتمان قابل دسترسي باشند. دانشگاه ماينوستا گوفر را به عنوان نرم افزاري تعريف كرد كه از قرار داد TCP/IP‏ در شبكه بندي استفاده كرده است. سايت گوفر حاوي منويي است كه از طريق آن مي توان به اطلاعات مورد نظر دست يافت.
‏توسعه سريع وب جهاني گوفر را از دور خارج كرد. در وب جهاني مي توان ابر پيوندها را دنبال كرد. متن ها را جست و جو نمود، از مرورگرهاي گرافيكي استفاده كرد، و بسياري از تكنيك هاي محاوريه اي را به كاربرد و موتورهاي جست و جوي وب را ايجاد نمود.
‏اولين موتور جستجو موفق، WebCrawler‏ بود كه در دانشگاه واشيتگتون طراحي و ساخته شد و در سال 1994 به كار گرفته شد. در مدت يك سال، سه رقيب براي آن پيدا شدند:
Lycos, infoseek‏ و open text‏ در اواخر 1995 موتورهاي جستجوي Alta vista, excite‏ بوجود آمدند. جالب است كه بدانيد اغلب فناوري هاي جست و جو كه امروزه توسط جست و جو كنندگان مورد استفاده قرار مي گيرند با درجات مختلفي در اين موتورهاي جستجوي موجوددر خدمات online‏ مثل Dialog‏ و lexisnexis‏ را ندارند. علاوه بر اين نه موتورهاي جستجو و نه امكاناتي مثل داير كتوري هاي وب از نظريه دسته بندي موضوعي جامعه و شيوه هاي كاري نوين استفاده نمي كنند. اين نكات از نظر عملي مطرح اند، به طوري كه جست و جوگر جدي بايد تشخيص دهد كه اغلب موتورهاي جست و جو براي جست و جو گرهاي مبتندي طراحي شدند، نه براي كسني كه مايل هستند از روشها و تكنيك هاي پيشرفته تري استفاده كنند.
‏موتور جست و جوي hot Bot‏ در سال 1996 و موتور جستو جوي Northern light‏ در سال 1997 به وجودآمد. Hot bot ‏ داراي واسط پيشرفته با كاربردي ساده بود كه به بانك اطلاعاتي بزرگي وصل بود ( در اواخر سال 1997 ، بزرگترين بانك اطلاعاتي بود).
Notrhern light‏ جستجوي وب را با جست و جوي اطلاعاتي خصوصي تركيب كرده است . Google‏ در سال 1998 به وجود آمد و دو ويژگي مهم آن يعني واسط بسيار ساده وچيدن ركوردها بر اساس محبوبيت باعث شده است كه به سرعت بين جست و جو گرهاي مبتدي و حرفه اي ( يا موردي و دائمي) محبوبيت پيدا كند. به هر حال مسابقه براي توليد بزرگترين موتور جستجو تا حدي فروكش كرد تا اين كه در سال 1999 موتور جستجو fast search‏ به وجود آمد و بانك اطلاعاتي آن 200 ميليون ركورد داشت. اين عامل به همراه ساير عوامل رقابتي منجر به مسابقه و انگيزه ديگري شده است و به اين ترتيب در ژوئن 200 چهار موتور جستجو از بانك اطلاعاتي 200 ميليون ركوردي استفاده كردند.

 

 فایل